Az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályai 2025. július 01-től
Kedves Olvasó!
Figyelmedbe ajánljuk a Hír-Adó legújabb cikkét, amelyet Farkasné Szluk Ágnes adóügyi szakreferens „Az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályai 2025. július 01-től: Mit kell tudni?” címmel készített.
Étvágygerjesztésül idézzük a cikk bevezetőjét:
„2025. július 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában. Cikkünk célja, hogy részletesen bemutassa ezeket a változásokat és azok hatásait a munkavállalókra és munkáltatókra, továbbá mindent, amit az egyszerűsített foglalkoztatást érintően az új lekérdező felületről a NAV-Mobil alkalmazásban tudni kell.”
Az egyszerűsített foglalkoztatás új szabályai 2025. július 01-től: Mit kell tudni?
Bevezetés
2025. július 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában. Cikkünk célja, hogy részletesen bemutassa ezeket a változásokat és azok hatásait a munkavállalókra és munkáltatókra, továbbá mindent, amit az egyszerűsített foglalkoztatást érintően az új lekérdező felületről a NAV-Mobil alkalmazásban tudni kell.
Emellett kitérünk azokra a gyakorlati szabályokra is, amelyek nem változtak, és amelyek továbbra is érvényben maradnak.
Végül, bemutatjuk azokat a további változásokat, amelyek 2026-tól várhatóak, hogy olvasóink teljes képet kapjanak az egyszerűsített foglalkoztatás jövőjéről.
A jogszabályi változások háttere
A jogszabályi változások célja a munkaerőpiac rugalmasságának növelése és az egyszerűsített foglalkoztatás átláthatóságának javítása, melynek érekében az Országgyűlés az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. (Efo. tv.) törvényt ennek megfelelően módosította, amely 2024. december 20-án került kihirdetésre a Magyar Közlöny 131. számában.
Az új szabályok részletei
Az Efo. tv. 2025. július 1-jétől hatályos 1. § (4) bekezdése szerint, ha a munkavállaló idénymunkára, alkalmi munkára, vagy ezek kombinációjára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben nem haladhatja meg a 120 napot.
A korlátozás célja, hogy szabályozza az egyszerűsített foglalkoztatás kereteit és biztosítsa a munkavállalók jogainak védelmét.
Az Efo. tv. 21. § (2) bekezdésének átmeneti előírása alapján 2025. július 1-jétől kell alkalmazni az új szabályt, ami tehát azt jelenti, hogy innentől kezdődik a 120 nap 2025. évben.
További előírás, hogy az éves korlát vizsgálatához a Nemzeti Adó-és Vámhivatalnak (NAV) elektronikus lekérdezési lehetőséget kell biztosítania. [Efo. tv. 11. § (9)]
Mit is jelentenek valójában a változások a korábbi évekhez képest?
A korábbihoz képest, 2025. július 1-től jelentős változás lép életbe a 120 nap számítását illetően.
Míg jelenleg egy munkavállaló csupán ugyanannál a munkáltatónál nem dolgozhat egyszerűsített foglalkoztatottként 120 napnál többet egy naptári éven belül, július 1-től ez a korlátozás az összes munkáltatóra együttesen vonatkozik. Tehát, ha valaki több cégnél is dolgozik egyszerűsített foglalkoztatásban, akkor az összes munkáltatójánál az összes egyszerűsített foglalkoztatásban eltöltött napja együttesen nem haladhatja meg évente a 120 napot.
Az időbeli korlátozás nyomon követésére a NAV egy elektronikus lekérdezési rendszert vezetett be a NAV Mobil alkalmazásban, amely a munkáltatók számára lehetővé teszi, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizzék, hogy a munkavállalónak van-e még egyszerűsített foglalkoztatásban kerete. Emellett a munkavállaló saját magára nézve is ellenőrizheti ugyanezt.
Ki az, aki az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos adatlapot benyújtja?
Az egyszerűsített foglalkoztatással kapcsolatos adatlapot a foglalkoztató nyújtja be az egyszerűsített foglalkoztatás atipikus jogviszony vonatkozásában:
- a mezőgazdasági idénymunka,
- a turisztikai idénymunka,
- az alkalmi munka vagy
- a filmipari statisztaként történő foglalkoztatás esetében, többek között, ha:
- új egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony létesül,
- megváltozik a foglalkoztatás jellege,
- meghiúsul a munkavégzés,
- a bejelentett személy helyett más jelenik meg munkavégzésre (helyettesítés),
- a foglalkoztatás rövidebb ideig tart, mint amennyit eredetileg bejelentettek vagy
- a foglalkoztatás valamely adatát tévesen adták meg és módosítják a bejelentést.
Hatások a munkavállalókra és a munkáltatókra
A munkavállalók számára az új szabályozás nagyobb rugalmasságot biztosít, de egyben szigorúbb nyomon követést is igényel az éves időkeret betartása érdekében.
Hogyan lehet nyomon követni az időkeretet?
Az Efo. tv. 2025. július 1-jétől hatályos szabályai szerint az éves 120 napos időkeret nyomon követése különösen fontos lesz a munkáltatók és a munkavállalók számára.
Íme néhány módszer, amellyel ezt megtehetik:
Munkáltatói nyilvántartás: A munkáltatóknak kötelező nyilvántartást vezetniük az egyszerűsített foglalkoztatás keretében dolgozó munkavállalókról és az általuk ledolgozott napokról. Ez segít a munkáltatóknak nyomon követni az éves időkeretet.
NAV rendszer: A NAV rendszerében történő bejelentések alapján a munkavállalók is ellenőrizhetik, hogy hány napot dolgoztak egyszerűsített foglalkoztatás keretében.
A NAV jogszabályi kötelezettségének teljesítése érdekében a NAV-Mobil alkalmazásban lehetőséget biztosít arra a munkavállaló saját magára, míg a munkáltató a foglalkoztatni kívánt munkavállalóra vonatkozóan lekérdezhesse, hogy a jogszabályi feltételeknek megfelel-e. Erről a témáról cikkünkben később részletesebben is beszámolunk.
Újabb jogszabályváltozás a következő év elejétől
A 2025. április 24-én a Magyar Közlöny 49. számában került kihirdetésre egy újabb módosítás, amely 2026. január 1-jétől lesz hatályos.
Ezen módosítás célja, hogy rugalmasabbá tegye a mezőgazdasági idénymunka alkalmazhatóságát, figyelembe véve a mezőgazdasági ágazat kimagasló munkaerőigényét.
Az új módosítás szerint, ha a munkavállaló mezőgazdasági idénymunkára létesít több alkalommal munkaviszonyt, akkor ezen munkaviszonyok együttes időtartama a naptári évben a 120 napot legfeljebb további 90 nappal meghaladhatja meg.
Vagyis, a mezőgazdasági idénymunka esetén a tárgyévre – munkavállalónként – irányadó 120 nap további 90 nappal meghosszabbítható (magasabb közteher fizetése mellett), de csak akkor, ha az év során kizárólag mezőgazdasági idénymunka keretében történt egyszerűsített foglalkoztatás.
Az egyszerűsített foglalkoztatás szigorított szabályozása szerint a munkavállaló által egy évben ilyen formában ledolgozható munkanapok száma legfeljebb 120 nap lehet, de ez a megoldás a mezőgazdasági idénymunkánál aránytalan nehézséget okoz.
A mezőgazdasági ágazatban azért szükséges az Efo. tv. szerinti idénymunkában teljesíthető napok számának növelése, mert a tavaszi-nyári időszak idényjellegű munkái után az őszi betakarítás vagy egyéb, ehhez az időszakhoz kötődő mezőgazdasági munka már nem lenne megoldható mezőgazdasági idénymunkás foglalkoztatásával.
Hogy történhet az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése?
Az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése történhet:
- Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) az EFO bejelentése menüpontban.
- Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) a ‘T1042E’ jelű adatlapon.
- Telefonon a 185-ös országos telefonos ügyfélszolgálaton keresztül.
- Mobilalkalmazással az Egyszerűsített Foglalkoztatás vagy az EFO PRO alkalmazás használatával
Papíron személyesen, vagy postai úton nincs lehetőség a bejelentés megtételére.
FONTOS! Az egyszerűsített foglalkoztatást a munkáltató legkésőbb közvetlenül a munka megkezdése előtt köteles bejelenteni. Bejelentés módosítására, visszavonására egy napon történő bejelentés és munkakezdés esetén a bejelentést követő 2 órán belül, ha pedig a bejelentés a munkakezdés napját megelőzően történt, akkor a munkaviszony tárgynapján reggel 9 óráig lehetséges.
Minden, amit az egyszerűsített foglalkoztatást érintően az új lekérdező felületről a NAV-Mobil alkalmazásban tudni kell
Elengedhetetlen, hogy az adózó a bejelentést megelőzően a NAV által biztosított online felületen ellenőrizhesse a munkavállaló korábbi egyszerűsített foglalkoztatásban felhasznált napjait, és ezáltal megállapíthassa a még rendelkezésre álló napok számát. Az ONYA felületen a NAV a kitöltés során az ellenőrzést automatikusan elvégzi, így megelőzhető a téves bejelentés.
Az adózók jogszabályi kötelezettségének teljesítése érdekében a NAV a NAV-Mobil alkalmazásban lehetőséget biztosít arra, hogy
- a munkavállaló saját magára vonatkozóan ellenőrizhesse, hogy a tárgyévben hány munkanapon volt foglalkoztatva egyszerűsített foglalkoztatásban,
- a munkáltató a foglalkoztatni kívánt munkavállalóra vonatkozóan lekérdezhesse, hogy a feltételnek megfelel-e a munkavállaló.
A Mobil app alkalmazásba belépett felhasználó részére a Szolgáltatások/Foglalkoztatási adatok menüpont alatt egy új csempén keresztül válik elérhetővé az Egyszerűsített foglalkoztatás lekérdezése funkció. Itt kétféle lekérdezési lehetőség választható:
- Saját adataim (munkavállalók számára)
- Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése (munkáltatók számára)
1. kép Elektronikus lekérdező felület az éves korlát vizsgálatához
I. Saját adataim (munkavállalók számára)
A NAV Mobilban történt bejelentkezést követően elérhető a szolgáltatás, a magánszemély részére bármilyen előzetes adat megadása nélkül a program kiírja a tárgyévben eddig általa felhasznált és a még rendelkezésére álló napok számát.
2. kép A munkavállaló lekérdező felülete
2025. második félévi napokra vonatkozó munkaviszony napnak számít, ha a
- foglalkoztatás kezdete 2025. július 1 vagy az utáni vagy
- foglalkoztatás kezdete korábbi, mint 2025. július 1. és a munkaviszony napjainak száma alapján a foglalkoztatás átcsúszik 2025. július hónapra. Ebben az esetben a július hónapra eső napok számát is figyelembe kell venni a már bejelentett napok számának meghatározásánál.
Ha az adott munkavállalót egyazon naptári napra több munkáltató is bejelentette egyszerűsített foglalkoztatás keretében, akkor azt a naptári napot egy napnak kell tekinteni a 120 nap számítása során.
2026. évtől a természetes személyre vonatkozóan a tárgyév január 1-től számított munkaviszony napjainak számát kell figyelembe venni.
A könnyebb áttekinthetőség érdekében, ha az eredmény nulla, azt is megjelenítésre kerül a felületen.
II. Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése (munkáltatók számára)
Mivel a feltétek teljeskörű vizsgálata csak a foglalkoztatás jellegének és a foglalkoztató adószámának pontos ismeretében oldható meg, ezért ezen adatok megadása szükséges.
Ha a lekérdező felületen az alkalmi munka vagy a filmipari statiszta foglalkoztatás jellege került bejelölésre, akkor a NAV vizsgálja az EFO nyilvántartásában, hogy a munkáltató által az adott munkavállalóra 2025. évre a 06-os (alkalmi munka) vagy a 07-es (filmipari statiszta) jelleg kóddal bejelentett munkaviszony napjainak száma (már bejelentett napok száma) és a lekérdező felületen megadott tervezett foglalkoztatás
a) napjai egymást követően meghaladják-e az 5 naptári napot,
továbbá, a napjainak száma együttesen
b) eléri-e vagy meghaladja a 15 napot a tervezett foglalkoztatás hónapjában,
c) meghaladja-e a 90 napot.
A bejelentkezett magánszemély képviselt foglalkoztatóinak adószámát és nevét a legördülő értéklistából lehet kiválasztani a felületen.
Amit a munkavállaló adatai közül a lekérdezéshez meg kell adni:
- neve,
- adóazonosító jele
- jelölni kell, ha a munkavállaló másik tagállamban, illetve egyezményben részes másik államban biztosított (jelölhető kódkocka),
- tajszáma.
A név, az adóazonosító jel kitöltése kötelező. A tajszám és a másik államban biztosított kódkocka közül az egyik kitöltése kötelező.
Hiányos kitöltés, hibás adatok esetén a program minden esetben figyelmeztető üzenetet fog megjeleníteni, segítve ezzel is az adózót.
Szükséges a tervezett foglalkoztatás jellegének kiválasztása is:
- 03 mezőgazdasági idénymunka,
- 05 turisztikai idénymunka,
- 06 alkalmi munka,
- 07 filmipari statiszta
Továbbá, a tervezett foglalkoztatás adatainak megadása:
- kezdő napja (év, hó, nap), – napjainak száma
3. kép Foglalkoztatni tervezett magánszemély adatainak lekérdezése
III. Az éves 120 napos korlát mellett a többi korlátot is vizsgálja a NAV
120 nap (Efo. tv. 1. § (4) bekezdés) vizsgálata
A NAV vizsgálja, hogy a természetes személyre vonatkozóan a nyilvántartásban 2025-ben kizárólag a második félévi napokra, de 2026-tól már a teljes évre vonatkozó munkaviszony napjainak száma (már bejelentett napok száma) és a lekérdező felületen megadott tervezett foglalkoztatás napjainak a száma együttesen eléri-e a 120 napot.
Figyelem! Ha eléri vagy meghaladja a 120 napot, akkor a természetes személlyel egyszerűsített foglalkoztatás keretében a megadott időszakra nem létesíthető munkaviszony.
A munkáltató (lekérdező) és a természetes személy (munkavállaló) között még létesíthető munkaviszony napjai számának meghatározása.
Az egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmi munka, filmipari statiszta munkaviszony létesítésének szabályai a következők:
- Összesen legfeljebb 5 egymást követő naptári napra.
- Egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra.
- Egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra.
Ezek a korlátozások biztosítják, hogy az alkalmi munka és a filmipari statiszta munkaviszony időtartama jól szabályozott és átlátható legyen.
4. kép Az éves korlát mellett a többi korlátot is vizsgálja a NAV.
IV. További információk és segítség:
Tudta, hogy a NAV honlapján számos hasznos forrást találhat, amelyek megkönnyítik a bevallási és bejelentési kötelezettségek teljesítését, valamint az új EFO-val kapcsolatos kérdésekre is választ adnak?
Az egyszerűsített foglalkoztatás 2025-ös változásai sok kérdést vethetnek fel. Az alábbi linkek részletes információkat és útmutatásokat kínálnak, hogy könnyedén eligazodjon az új szabályok között, és megértse, hogyan érintik ezek a mindennapi gyakorlatot.
NAV – Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Az egyszerűsített foglalkoztatás változásai 2025-ben – GYIK – Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Farkasné Szluk Ágnes
adóügyi szakreferens