Bemutatkozik a cloud.szerver.hu

Minden könyvelő cég életében eljön az a pillanat, mikor mérlegelni kezdik: nem lenne hasznos a felhőbe költöztetni a könyvelő programunkat, hogy bármikor, bármilyen eszközről biztonságosan elérhessük? Akár a Balaton partjáról, akár külföldről is? Hogy egyszerre dolgozhassunk a kollégáimmal ugyanazon a könyvelő programon, de ehhez ne kelljen bemenni az irodába?

Két lehetőség adódik a távoli elérésre: vagy egy saját szerver vásárlása-üzemeltetése-adminisztrálása (Terminál Szerver mód), vagy egy felhős szolgáltatás (Windows Virtual Desktop) bérlése mindenféle beruházás és IT szakértelem nélkül. Hasonlítsuk össze a két opciót!

Nehéz dolgom van, ha egy saját üzemeltetésű lokális szerver előnyeit szeretném felsorolni, de sokkal könnyebb, ha a hátrányait. Nem tudom, melyik a nagyobb hátrány, a beruházás, vagy az üzemeltetés? Mindkettő nagy fejfájás. Ami a CAPEX-et illeti, nem csak a szervert kell megfinanszírozni, hanem a szerver szoftvereket is. Az üzemeltetés oldalról talán kisebb (mára nagyobb) gond a szerver folyamatos energiafogyasztása, de az igazi kihívás a szerver telepítése, adminisztrációja, a szakszerű mentések (és kipróbált visszaállítás!) konfigurálása. Ám mindezek eltörpülnek a biztonsági kihívás mögött: amint megnyitjuk a szervert az internetre, hogy távolról is elérhessük, onnantól folyamatos támadásoknak tesszük ki. Ezek a feladatok nagyon komoly naprakész szakértelmet feltételeznek, ám nem minden könyvelő irodának van erre saját IT szakembere.

Nem kell mondanom, mennyire veszélyes, ha az általunk könyvelt cégek adatai lokálisan, az irodában tároltak. Gondolkozzunk el azon, hogy pl. egy irodai tűzesemény után vajon tudnánk folytatni a könyvelést a következő reggelen?

Teljesen más a helyzet a felhős szolgáltatás esetén. Egyáltalán nincs CAPEX, csakis előre kiszámítható havi díj, amely kiválóan monitorozható, optimalizálható hónapról hónapra. A szerver karbantartása és adminisztrációja nem a mi feladatunk, a rendszeres mentések is több geolokációjú adatközpontba kerülnek. Kipróbált és tesztelt (!) katasztrófaelhárítás gondoskodhat percek alatt az adatok visszaállításáról pl. egy sikeres zsarolóvírus (ransomware) támadás után. És igen, egy irodai tűz, beázás, vagy betörés után is gond nélkül tudjuk folytatni a munkát a következő reggelen.

A Microsoft Azure folyamatosan bővülő szolgáltatástárának egyik legnagyobb aduásza, a Windows Virtuális Asztal. Segítségével jól bevált és megszokott alkalmazástárunkat – legyen szó bármely, amúgy jellemzően csak lokálisan futtatható, számlázó, könyvelő, szövegszerkesztő, adatbázis-kezelő vagy épp grafikai szoftverről – könnyedén átköltöztethetjük percek alatt a felhőbe. Ebben nyújt segítséget a Cloud.Szerver.Hu csapata, a Novitax könyvelő rendszer gond nélkül telepíthető a felhőbe és könnyedén, biztonságosan elérhető gyakorlatilag bárhonnan.

Ja, hogy egy új belépő kollégának sem kell mindenképpen új számítógépet venni? Egyrészt hozhatja a saját meglévő laptopját (BYOD, bring your own device), akármilyen gyengécske is, fog működni rajta a távoli asztal hozzáférés. Másrészt relatíve olcsó, un. vékonykliens eszközökről is biztonsággal elérhető a szolgáltatás.

Kérdés az Azure Virtual Desktop szolgáltatás ára. Ami az árakat illeti, az kevésbé függ attól, hogy éppen hány céget könyvel a Novitax ügyfél, sokkal inkább attól függ, hogy

  • hány felhasználó szeretne rendszeresen hozzáférni a felhős virtuális asztalokhoz?
  • időnként (éjszakára, hétvégére, ünnepnapokra) ki lehet-e kapcsolni a virtuális gépet? – erre automatizáló (ki- és bekapcsoló) scripteket szoktunk használni
  • vannak-e olyan licencei a felhasználóknak, amiket fel tudunk használni (pl. Win 10/11 Pro)
  • a próbaidőszak után hajlandó-e 1 vagy 3 évre elköteleződni az ügyfél (reserved instances) – ezzel is jelentősen csökkenteni lehet a havi díjat.

Azt mondanám, hogy a fentiek függvényében 1-3 felhasználó esetén havi kb. 30-60 Euro a felhős Windows Virtual Desktop szolgáltatás díja, ezen felül további 5-10 Euro felhasználóként.

Amennyiben kipróbált és gyors megoldást keres a Novitax rendszer felhőbe költöztetésére, úgy keresse a Cloud.Szerver.Hu csapatot, pl. töltse ki a https://cloud.szerver.hu/#ajanlatkeres kapcsolatfelvételi űrlapot!

cloud.szerver.hu weboldal