Új BÉR

Felhasználóknak

Avagy, hogyan kezd el használni a BÉR programot!

Célunk, hogy könnyebbé tegyük programjaink élesítését és használatbavételét.

Új BÉR felhasználóknak

Programbemutatóinkat a Novitax youtube-csatornáján találod:

Hogyan kezd használni a NOVITAX bérszámfejtő programját?

Ha új ügyfél vagy és eljutottál igáig, akkor vélhetően már megrendelted és regisztráltad a WINTAX rendszert, megnyitottad a cég adatokat és a főmenüből elindítottad a BÉR programot.

Ha csak kiszeretnéd próbálni a számfejtő programunkat, akkor a regisztrációs eljárást kihagyhatod.

Számfejtési hónap választás

A program elindítása után válaszd ki a számfejtendő hónapot. A hónap választása után az első elindításkor a tudástárba kalauzolunk, ahol megtekintheted a BÉR verzió adatait és az utolsó verzió információit. A képernyőből kilépve jelenik meg a BÉR főmenüje.

Gyors gombok

A képernyő jobb felsősarkában látható ikonok (a gyors gombok) a menüsorban is megtalálható funkciókat indítanak el. Azt, hogy az ikonokkal milyen funkciókat indíthatsz el, a kurzor ikonhoz való közelítésével tudhatod meg. A gyors gombok használata kényelmessebbé teszi a bérszámfejtő program használatát.

Beállítások

Az első lépésnek a „Szerviz” menüsor áttekintését, javasoljuk, mert lehetnek olyan beállítások, amelyeket a számfejtés megkezdése után már nem lehet megváltoztatni. A BÉR program beállításairól itt olvashatsz részletesebben.

TB kifizetőhely beállításai

A bérszámfejtő program kezeli és számfejti az társadalombiztosítási ellátásokat, amelyről itt olvashatsz többet.

Törzsadatok

A program, néhány kivételtől eltekintve (ilyen a programban már meglevő számfejtési jogcímek saját számfejtési jogcímekkel való kiegészítése) a számfejtés közben is lehetővé teszi a számfejtéshez szükséges törzsállományok vezetését, legalább egyszer javasoljuk a menüre való kattintást, hogy lásd, a program milyen törzsállományokat kezel.

A számfejtési jogcímek kiegészítéséről itt olvashatsz többet.

Személyek adatai

A bérszámfejtés legfontosabb alapnyilvántartása a számfejtendő személyek adatai. Fő szabályként csak olyan személyt lehet számfejteni, amely adatai adóazonosító jellel szerepelnek a személyi törzsben. Az ettől eltérő számfejtési, nyilvántartási lehetőségekről itt olvashatsz.

A személyeket azonosíthatod egy saját azonosítóval, a program azonban az adóazonosító jelet tekinti a személy azonosítójának, javasoljuk, hogy te is azt használd saját azonosítónak.

Egy adóazonosító (egy személy) csak egyszer szerepelhet a személyi törzsben, viszont több jogviszonya is lehet.

A személyek adatait másik programból való áttéréskor beimportálhatod, az importálásról itt olvashatsz többet.

Amennyiben nincs importálási lehetőség, akkor a személyek adatait rögzítened kell. A személyi adatok képernyő egy alapképernyőből (az alapképernyőn a személy főbb személyes adatait adhatod meg) és számos kiegészítő képernyőből áll, amelyeket a személyi adatok tárolása előtt, a képernyő alján található gombokkal nyithatsz meg.

A személyi adatok kitöltését és kezelését számos tudástári bejegyzés segíti, amelyeket itt találhatsz meg:

Jogviszonyok és jogviszonyon belüli változások kezelése

Nyugdíjas személyek kezelése

Jövedelmek banki utalásának beállításai

Letiltások, levonások beállításait

 

Az szja és a szociális hozzájárulási kedvezmények beállításai

A személyi adatok között adhatod meg a személy által igénybevehető kedvezményeket. A személyi kedvezmények és kezelésünk évenként, olyakor éven belül is változnak, ezért, ha a felsorolt dokumentumok között nem találod meg a keresett kedvezményt, nézz körül a tudástárban, biztosan találsz róla aktuális bejegyzést. A személyi kedvezmények beállításának tudástári bejegyzései a következők:

Négy vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye

25 év alatti munkavállalók adóalapot csökkentő kedvezménye

30 év alatti anyák kedvezménye

Személyi (súlyos fogyatékos) kedvezmény

Családi kedvezmény adókedvezmény beállítása

Szociális hozzájárulásai adókedvezmény beállítása

 

Jogviszony létesítése (T1041)

Új személy rögzítése után a bérszámfejtő program elkészíti és beküldi a NAV-hoz a T1041 és az ennek megfelelő egyéb dokumentumokat is, amely módjáról itt olvashatsz többet. A program a jogviszony létesítéskor, sablonok alapján elkészíti a jogviszonynak megfelelő szerződést is (pl. munkaszerződés).

Jogviszony megszüntetése

A jogviszony megszüntetését a személy adatokban kell kezdeményezni (ki kell léptetni a személyt), amely után lehet számfejteni a kilépéskori jövedelmeket, a program elkészíti az összes „kilépő papírt”. A jogviszony megszüntetéséről itt olvashatsz többet.

Számfejtés

Ha már túl vagyunk a beállításokon és a személyi adatok importálásán, vagy rögzítésén, indulhat a számfejtés. A program számfejthet személyenként, akár hóközben is és csoportosan (minden kiválasztott személynek).

A számfejtés alapfeltétele tehát a számfejtési alapadatok (személyi adatok, munkaidő adatok) vezetése, mert a bérszámfejtő program a rendelkezésre álló adatok alapján számfejt.

Munkaidő analitika vezetése

A személyi adatok mellett a számfejtés másik fontos alapállománya a munkaidő nyilvántartás (munkaidő analitika), amely vezethető a bérszámfejtő programban, de lehet erre a célra használni a WebBér rendszert is, amelyről itt olvashatsz többet.

A munkaidő analitika bérszámfejtő programban való vezetéséről itt olvashatsz többet.

A számfejtés fontosabb tudástár bejegyzéseit itt olvashatod:

Havi számfejtés

Munkaidőkeret használata

Egyszerűsített foglalkoztatottak számfejtése

Ingatlanbérbeadás jövedelmének számfejtése

Megbízási díj számfejtése

Cafetéria nyilvántartás és számfejtés

 

Végezetül

Itt csak a program alapszintű használatához szükséges tudnivalókat foglaltuk össze, a bérszámfejtő program még számos hasznos funkciót biztosít számodra, javasoljuk, hogy mielőtt bármelyiket is használni kezdenéd, keresd ki és olvasd el a funkció tudástári bejegyzését, vagy ha van, legalább nézd meg a videót.