A Digitalizálásról
Nos, véleményem szerint 2020-ban a digitalizálással szédíteni az ügyviteli szakembereket, körülbelül olyan, mint amikor az 5. hónapban levő gyermeket váró kismama elkezd védekezni a nem kívánt terhesség ellen.
Ezt azért mondom, mert a digitalizálás már attól kezdve létezik, amikortól a kézi könyvelést felváltotta a számítógépes programmal való könyvelés. Mert mi is történt akkor? Az akkor még többnyire kézzel létrehozott bizonylatokat a program használója, igaz kézi adatbevitellel, de digitalizálta, tehát már akkor megvalósult a digitalizáció egy szintje.
Olyan szint, amelyet az akkor érvényes jogszabályok, és a számítástechnika fejlettsége lehetővé tett. A digitalizálás azóta persze sokat fejlődött, amelyet indokoltak a folyamatos jogszabályi változások, és amelyet lehetővé tett a számítástechnika fejlődése.
Ha visszanézik a publikációinkat, még 2017-ben, a számla adatszolgáltatás bevezetése előtt megfogalmaztuk, hogy ez a kötelezettség nem elsősorban programozás technikai probléma, hanem merőben új helyzetet teremt az ügyviteli munkában és az ügyviteli szoftver fejlesztési irányokban. Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a felismeréssel együtt hozzákezdtünk programrendszerünk felkészítését az új igényekhez, amelynek már vannak eredményei, de még sok tennivalónk maradt.
Nos, azóta igazolódott az akkori meglátásunk, mert valóban bekövetkezett az, hogy az ügyviteli munka, és a szoftverfejlesztés átalakulóban van, egyesek szóhasználatában most kezdődik a digitalizálás kora (pedig a Novitax már 1988 óta digitalizál).
Ha már itt tartunk, én nem szeretem a digitalizálás kifejezést, amely most divatszó lett, a tartalma homályos, akik használják, nem definiálják mit is értenek alatta, marketing célra használják, olyan módon, mintha eddig nem is létezett volna. Én inkább úgy fogalmaznám meg, hogy a külső körülmények változása, és a számítástechnika fejlődése elért egy olyan szintet, amely lehetővé tette, hogy az ember/gép munkamegosztásban az eddiginél többet lásson el a gép. Ez talán nevezhetjük a digitalizálás magasabb szintre való emelésének, amelyből természetesen a Novitax sem szeretne kimaradni, már látható lépéseket is tett ebben az irányba.
És higgyék el, bárki bármit is ígér, belátható időn belül nem fog megvalósulni a munka ráfordítás nélküli könyvelés, és mindannyiunk örömére nincs küszöbön a mindent tudó, mindenre bólogató, intelligens könyvelő robotok elterjedése, amelyek még a jogszabályok megjelenése előtt tudják, hogy mi fog bekövetkezni.
Lehet bármilyen fejlődés, de könyvelőre, könyvelői munkára mindig szükség lesz, csak a munkavégzés alakul át. Legyenek óvatosak azzal, ha valaki ezt ígéri, még akkor is, ha azt digitalizálásnak nevezi, főleg akkor kétkedjenek, ha ehhez nincs is könyvelő programja.
Önöknek van egy, az ember/gép munkamegosztásban máris sok mindent megoldó, magas színvonalú, integrált rendszerük, amelynek talán nem is használják ki az összes lehetőségét, és amely fejlesztői azon fáradoznak, hogy azt a digitalizálás magasabb szintjére fejlesszék, tovább növelve a gép által megoldandó feladatok körét.
Üdvözlettel:
NOVITAX Kft.
|